Dorabianie

Jak dorobić do pensji? Kilka słów na początek

O tym, jak dorobić do pensji myśli pewnie każdy, czyja wypłata nie jest zbyt satysfakcjonująca. Cóż, jednym udaje się zarobić coś poza podstawowym etatem, innym nie. Fakt faktem, praca dodatkowa  wymaga pewnego samozaparcia i cierpliwości, a często też dodatkowych umiejętności, za które ktoś mógłby nam realnie zapłacić.

Jak dorobić do pensji? Zmobilizować się!

Myślę, że największą barierą w kwestii dorabiania jest przede wszystkim niewiara we własne możliwości, jak i niechęć do podejmowania większego wysiłku – co jest przecież niezbędne w przypadku dokładnie każdej aktywności. To jasne, że po 8 godzinach „zwykłej” pracy niekoniecznie masz ochotę myśleć nad tym, jak dorobić do pensji, niemniej koniecznie jest przełamanie tej bariery niechęci.

Przecież pracę dodatkową podejmiesz dla siebie lub dla swojej rodziny. Czy to nie odpowiednia motywacja? Jeśli faktycznie nie brakuje Ci chęci, ale z jakiegoś powodu jeszcze nie zacząłeś podejmować kroków, które zmierzałyby do wygenerowania dodatkowego dochodu, najwyższa pora coś w tym kierunku zrobić. Tylko… co?

A teraz… po prostu zacznij

Wydaje Ci się to banalne? Może i tak, ale cóż – bez pierwszego kroku nie będzie przecież następnego! Dorabianie polecam zacząć od małego rachunku sumienia, w którym odpowiesz sobie na pytania:

  • Co umiem?
  • Czego mogę się nauczyć?
  • Ile czasu może zająć mi praca dodatkowa?
  • Ile energii mogę na nią przeznaczyć?

Są to podstawowe kwestie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Pozwolą Ci one na stworzenie katalogu prac dodatkowych, spośród którego będziesz mógł szukać odpowiedniego dla siebie zajęcia. W dalszym wpisie (już gotowym) przedstawię kilka przykładowych propozycji dodatkowych działalności. Rynek w Polsce jest na tyle rozbudowany, że daje tu dość duże pole do popisu.

Czy to w ogóle możliwe?

Twoim największym wrogiem w podjęciu dodatkowego zajęcia jest sceptycyzm. Pewnie oprócz zadawania sobie pytań, jak dorobić do pensji, głowisz się także, czy to w ogóle możliwe? Czy można na tym zarobić jakieś sensowne kwoty, a jednocześnie nie paść z wycieńczenia? Zapewniam Cię, to w pełni wykonalne. Wiem to, bo sam w taki sposób się utrzymuję. I nie, nie mam na myśli tego bloga J

Oprócz zwykłego etatu – takiego „od godziny 8 do 16” – dorabiam także jako copywriter. Nie poświęcam na to całego mojego wolnego czasu – choć czasami zdarza mi się zarwać nockę. A przecież tego typu praca dodatkowa to tylko jedna z naprawdę WIELU form na dorabianie, której możesz się podjąć.

Przede wszystkim – organizacja

Nie zapominajmy też, że zwiększenie swojej aktywności zarobkowej wymaga od Ciebie wypracowania cechy, bez której będzie to wyjątkowo utrudnione. Mowa tu o organizacji własnego czasu. Nie będę w tym miejscu rozpisywał się na jej temat, jest to bowiem temat, który często będę poruszał na blogu.

Zapewniam Cię jednak, że jeśli realnie myślisz o zarabianiu dodatkowych pieniędzy, musisz koniecznie nauczyć się dobrze dysponować swoim czasem, prowadzić regularny tryb życia i utrzymywać większą niż zwykle samodyscyplinę. Głęboko wierzę, że każdy może wypracować odpowiednie nawyki, które to umożliwią.

Możesz to zrobić!

Daje też słowo, że dorabianie jest w pełni możliwe, a dodatkowe pieniądze może zarobić każdy. Praca dodatkowa wymaga wprawdzie wysiłku, ale osiągnięcie mierzalnych efektów jest w zasięgu ręki każdego z Was. Uważam, że na początek najważniejsze jest zarobienie pierwszych, dodatkowych pieniędzy – nawet niewielkich. Będą one zastrzykiem motywacji, dzięki któremu uwierzysz w siebie i postarasz się o bardziej efektywne, dodatkowe zarobkowanie. Na tym kończę niniejszy wpis, który oczywiście stanowi wstęp do poruszanej przeze mnie tematyki dodatkowego zarobkowania. Znacznie więcej na temat tego, jak dorobić do pensji, przedstawiam w dalszych wpisach, w których opowiem także o stricte dodatkowych zajęciach, których będziesz mógł się podjąć. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *