Pasje,  Podróże

Deszczowa pogoda na urlopie? Nie zniechęcaj się!

Majówka w tym roku raczej nie dopisała i w większości regionów Polsce krajobraz przypominał raczej koniec jesieni, a nie środek wiosny. Cóż – czasem tak bywa. Polska jest w tym względzie dość nieprzewidywalna. Zauważyłem natomiast, że deszczowa pogoda jest powodem, dla którego wielu z nas rezygnuje z urlopu, tudzież – przerywa go w trakcie. Nie uważam, by była to dobra decyzja. Zatem jak spędzić wolny czas, gdy za oknem deszcz…?

Niech nie zniechęca Cię deszczowa pogoda!

Urlop jest nam niezbędny, a jeżeli tylko nasze możliwości na to pozwalają (np. finansowe) – uważam, że powinniśmy spędzać go poza domem. I nie twierdzę tak dlatego, że chcę promować aktywne spędzanie czasu (choć to też – zapraszam np. do artykułu na temat weekendowych wyjazdów), ale dlatego, że człowiek (a raczej jego mózg) potrafi zdecydowanie lepiej odpoczywać poza swoim codziennym otoczeniem.

I – uwierzcie – odpoczynek jest bardziej odczuwalny nawet wówczas, gdy za oknem straszy nas deszczowa pogoda. W uproszczeniu opiszę, dlaczego tak się dzieje. Zachęcam też do lektury np. wywiadu z dr. Wojciechem Glacem, który szerzej omawia to zjawisko.

Odpoczynek w domu a odpoczynek poza nim

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że będąc w domu – nawet na urlopie – funkcjonujemy w określonym „trybie”, w którym nadal pozostajemy obarczeni swoją codzienną rutyną. Więc, skoro jesteśmy w domu, zerkniemy na służbowego e-maila, to umyjemy podłogi, pooglądamy te same programy telewizyjne i wstaniemy o podobnych godzinach, co zawsze. Cóż – mam złe wieści: choć taki okres oczywiście też jest nam potrzebny, nie do końca sprzyja relaksowi.

Natomiast nasze funkcjonowanie zdecydowanie zmienia się poza domem, inaczej pracuje wtedy też nasz mózg. Przede wszystkim uaktywniają się wówczas nasze cechy poznawcze, zmienia się też nasza percepcja – teraz skupiona na zupełnie innych aspektach, niż te związane z codziennością. I właśnie to oderwanie, ta inność doświadczeń sprawia, że możemy poczuć się zdecydowanie bardziej zrelaksowani i wolni od codziennego stresu i rutyny.

Nie bój się deszczu!

Dlatego właśnie uważam, że popełniamy błąd, gdy do wyjazdu zniechęca nas deszczowa pogoda – a już na pewno, jeżeli rezygnujemy w trakcie wyjazdu. Jasne, że pewne możliwości są w takiej sytuacji ograniczone, niemniej wciąż jest masa rzeczy, jakie możemy zrobić. Podam Wam kilka przykładów tego, czym ja się zajmuję przy złej pogodzie. Jak zatem spędzić wolny czas podczas deszczowej aury?

Jak spędzić wolny czas podczas deszczu? Pielęgnować HOBBY

Niektórzy dziwią mi się, gdy słyszą, co jest moim podstawowym sprzętem urlopowym. Jest nim bowiem… laptop. Laptop, który tylko czeka na obejrzenie paru filmów i seriali, na którym zainstaluję jakąś grę (albo dwie) – na wypadek, gdyby niepogoda się przedłużała. Pomyślicie, że to wariactwo? Że przecież można robić takie rzeczy w domu? Cóż, może i można… ale nie zawsze przychodzi mi to łatwo. A na urlopie mam mniejsze wyrzuty sumienia.

Każdemu z Was polecam zawsze mieć przy sobie coś, co Was relaksuje. Czy to laptopa z filmami, czy to czytnik e-booków, czy to smartfona z grami, czy szydełko, czy gitarę, czy może kostkę Rubika. Nawet, jeżeli macie zamiar pooglądać seriale, które lubicie – poza domem będą sprawiały większą przyjemność – nie będziecie bowiem w żaden sposób obarczeni codziennymi obowiązkami, które Was od tego absorbują.

Zwiedzam okolicę i odwiedzam ciekawe miejsca

Polska to kraj bogaty krajobrazowo, architektonicznie i kulturowo. I naprawdę: nawet deszczowa pogoda w żaden sposób tego nie zmienia, trzeba natomiast umieć ruszyć się z miejsca i to docenić. Może w okolicy, w której spędzacie urlop, są ciekawe muzea? Może są intrygujące zabytki? A może jakieś pokazy kulturowe? A może koncerty? A może jakieś wypasione kino, aquapark, SPA, czy Escape Room’y? Zawsze znajdzie się coś, czego nie ma w Twoich domowych stronach!

A może warto przejechać się po sąsiednich miasteczkach i wioskach tylko po to, by bez szczególnego powodu je zobaczyć? Może warto przejść się po rynku w sąsiednim mieście tylko po to, by napić się tam kawy? Zapewniam Was, że i w tym można znaleźć przyjemność. I ciekawe miejsca tam, gdzie zupełnie się tego nie spodziewaliście.

Robię… kulinarny rajd po restauracjach

Nie, nie mam na myśli tego, że się obżeram w budkach z hot-dogami :). Natomiast deszczowa pogoda sprzyja mojemu apetytowi i staram się poszukać dobrych restauracji w okolicy swojej bazy noclegowej. Nie chodzi mi bowiem o to, żeby się najeść, ale o to, by przeżyć jakąś kulinarną przygodę.

Dlatego nastawcie się na jedzenie regionalne i unikalne – którego nie zjecie w domu i którego nie przyrządzicie sami. Oczywiście nie ma gwarancji, że Wam posmakuje, ale to zawsze jakieś ciekawe doświadczenie!

Doceniam urok nawet złej pogody

Staram się nigdy nie myśleć, że jest brzydko tylko dlatego, że pada. To okropne zabijanie swojej frajdy z wypoczynku. Raczej staram się hołdować myśli, że… jest pięknie, mimo tego, że pada. Nie sądzicie, że nasz Bałtyk ma w sobie coś niezwykłego, gdy jest wzburzony? Czy nie ma czegoś majestatycznego w górach, gdy rozbijają się o nie nawet szare chmurzyska?

Moim zdaniem wszystko może mieć swój urok. Nawet pochmurna pogoda ma w sobie fantastyczny czar, jeżeli tylko będziemy chcieli go dostrzec. Wypielęgnowałem w sobie takie podejście i polecam zrobić to także Wam.

Deszczowa pogoda to nie koniec świata!

Oczywiście moje propozycje tego, jak spędzić wolny czas podczas deszczu potraktujcie z lekkim przymrużeniem oka – w końcu to tylko moje osobiste podejście. Niemniej uważam, że deszczowa pogoda nie może popsuć Wam planów urlopowych. A skoro namawiam Was do tego, by i tak wyruszyć w drogę – muszę Was też zachęcać, by jak najwięcej czerpać z tego czasu.

Jeżeli więc w dzień wyjazdu za oknem będzie lało, nie zniechęcajcie się, wyjedźcie i nie wracajcie wcześniej, niż planowany dzień wyjazdu. Z odpowiednim nastawieniem możecie spędzić naprawdę fantastyczne chwile. A już poza wszystkim, przecież zła pogoda nie trwa wiecznie! Może za chwilę się wypogodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *