darmowe seriale
Oszczędzanie,  Pasje,  Rozrywka

8 rzeczy, które warto obejrzeć za darmo na TVP VOD

Nie, od razu mówię, że nie piszę o platformie TVP VOD z przyczyn politycznych – zupełnie od tego abstrahuję. Nie zostałem też przez nikogo przekupiony :). Piszę o niej z względu na dość charakterystyczną ofertę i grono – w mojej opinii – interesujących materiałów. Dostępne są tu całkiem ciekawe filmy i seriale online za darmo, oferta platformy też dość mocno się wyróżnia.

Filmy i seriale online za darmo – dlaczego dać szansę VOD TVP?

Od razu nadmieniam, że choć większość zgromadzonych to materiałów to filmy i seriale online za darmo, zdarzają się także materiały płatne lub wymagające abonamentu. Takie treści pominąłem w zestawieniu. Co ważne, produkcje te są też bardzo często dostępne w przyzwoitej jakości Full HD (1080p), co wcale nie jest absolutnym standardem – np. w przypadku podstawowej subskrypcji HBO GO mamy możliwość oglądania materiałów tylko w rozdzielczości HD (720p).

Nie twierdzę też, że przedstawiłem tu same najlepsze przykładowe filmy czy seriale. To moje subiektywne zdanie i skupiłem się głównie na treściach, które osobiście znam i które wydają mi się z różnych względów interesujące. Na pewno na platformie TVP można znaleźć sporo innych propozycji filmowych czy serialowych, o których nie wspomniałem.

No to zaczynamy!

1. Glina (2004 – 2008)

Stawkę otwieram serialem Glina – absolutnie wybitnym kryminalnym „odcinkowcem” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Mroczny, ciężki i bardzo prawdziwy klimat budują dwie fantastyczne kreacje aktorskie: Jerzego Radziwiłowicza i Macieja Stuhra, wcielających się w postacie dwóch policjantów stawiających czoła nie tylko przestępczości, ale też wielkim, moralnym dylematom.

Ogromna szkoda, że serial ten zakończył się już po dwóch sezonach – tym bardziej, że sezon drugi był chyba jeszcze lepszy od pierwszego. Niemniej, jeżeli interesują Was seriale online, za darmo możecie obejrzeć coś naprawdę rewelacyjnego i – nie boję się powiedzieć – kultowego. Tak: Glina to z całą pewnością serial ponadczasowy.

2. Nocny recepcjonista (2016)

Wymieniając najciekawsze darmowe seriale na VOD TVP, nie można nie docenić świetnego, dynamicznego i rewelacyjnie zrealizowanego Nocnego Recepcjonisty – z Tomem Hiddlestonem w roli głównej (grał np. postać Lokiego w filmach Marvela) oraz z Hugh Lauriem w roli czarnego charakteru (kultowy dr House). Ta kryminalna opowieść o pozornie zwykłym pracowniku hotelu, wplątanym w międzynarodową intrygę z handlarzem bronią na czele, trzyma w napięciu praktycznie od pierwszego do ostatniego odcinka i uchodzi za jeden z najlepszych tego typu seriali ostatnich lat.

Bardzo się cieszę, że VOD TVP posiada tego typu seriale online. Za darmo możecie obejrzeć naprawdę nieźle zrealizowaną, dynamicznie nakręconą historię, rewelacyjnie zagraną (to po tej roli Tom Hiddleston wymieniany jest jako następca Daniela Craiga w roli Jamesa Bonda!), z ciekawymi sceneriami i świetnie rozpisaną intrygą. Warto obejrzeć!

3. Pitbull (2005 – 2008)

Patryk Vega, zanim zaczął uchodzić za twórcę o kontrowersyjnym warsztacie filmowym, zasłynął jako twórca świetnego, kultowego już serialu Pitbull, z Marcinem Dorocińskim i Andrzejem Grabowskim w rolach głównych. Mimo tego, że od premiery pierwszego odcinka upłynęło już trochę czasu, nadal jest to serial bardzo prawdziwy, bezkompromisowy i wiarygodnie oddający mafijne realia.

I mimo tego, że z czasem jego poziom zaczął nieco spadać, nadal chcemy oglądać tego typu darmowe seriale. Cieszę, że Telewizja Polska trzyma go w swojej bazie VOD, bo przecież wciąż jest to dzieło ważne dla współczesnej, polskiej kinematografii (serialografii?) i z pewnością zasługuje na Wasz wolny czas.

4. Polska klasyka

Telewizja Polska dość lubi „polskie starocie” i udostępnia ich sporo dużo na TVP VOD. Starsi widzowie pewnie znają je na pamięć, ale młodsi – już niekoniecznie i to właśnie Im szczególnie je polecam. Seriale typu Czterej pancerni i pies, Stawka większa niż życie, ale też Czterdziestolatek, Stawiam na Tolka Banana, Przygody psa Cywila, Janosik, czy też Mistrz i Małgorzata to produkcje nie tylko kultowe, ale – urocze, bardzo dobrze nakręcone i ponadczasowe. Wciąż lubię czasami do nich wracać!

5. Oficer/Oficerowie/Trzeci oficer (2004 – 2008)

Lubię ten serial i to dzięki niemu polubiłem Borysa Szyca – do tej roli pasującego wprost wyśmienicie. Oficer był dojrzałą, „brudną” sensacją z ciekawymi postaciami i złożoną historią. Może nie jest tak dobry jak Glina, a jego ostatni sezon był nieco słabszy od pierwszych dwóch, ale to z pewnością bardzo ciekawa propozycja dla osoby, którą interesują seriale online. Za darmo obejrzycie tu wszystkie trzy sezony naprawę ambitnego kryminału.

Co ważne, serial ten oglądałem w zasadzie jednym tchem i nie nudziłem się ani przez moment. Jeżeli nie oglądaliście, warto dać mu szansę.

6. Darmowe filmy dokumentalne

Tym razem nie będę podawał konkretnych tytułów, a całą kategorię – TVP VOD ma bowiem sporą bazę ciekawych filmów dokumentalnych, podzielonych dodatkowo na różne działy. Ja najbardziej lubię materiały przyrodnicze i społeczne, ale znajdziecie też wiele produkcji politycznych czy historycznych. Co kto lubi.

Pod tym względem Telewizja Polska naprawdę daje radę: te darmowe filmy stoją na bardzo przyzwoitym poziomie i z pewnością warto przejrzeć ich katalog. Plusem jest też ich bardzo duża ilość.

7. Teatr telewizji

Lubię teatr i chyba żadna inna platforma VOD nie oferuje czegoś analogicznego do Teatru Telewizji produkowanego dla Telewizji Polskiej (oczywiście to bardzo stary format, ale jak widać – ciągle aktualny). Na TVP VOD dostępnych jest kilkadziesiąt sztuk i spotkać tu można zarówno sporo mniej znanych dzieł, jak i wiele polskich klasyków.

Fajne w tym przedsięwzięciu jest to, że niejednokrotnie udało się zaangażować znanych z telewizji aktorów. Nie ważne, czy lubimy Karolaka, Adamczyka, Englerta, czy może Pazurę – po prostu fajnie oglądać ich w roli teatralnej. Mnie się podoba ta inicjatywa.

8. Wiedźmin (serial – 2002)

Pisząc o tym zdaję sobie sprawę z wiadra pomyj, jakie mogą się na mnie wylać. Wciąż jednak uważam, że Wiedźmin w wersji serialowej jest tworem wartym obejrzenia, który – o zgrozo – naprawdę lubię i do którego mam duży sentyment. Owszem, ma swoje słabsze momenty, niektóre efekty specjalne, które nawet w 2002 roku budziły politowanie, wiem też, że cała ta historia sporo odbiega od książkowego oryginału…

…niemniej serial ten ma też specyficzny, słowiański klimat, ciekawe role, bardzo fajne charakteryzacje (sporo osób twierdzi, że Żebrowski znacznie lepiej wygląda jako Geralt, niż Henry Cavil w produkcji dla Netflixa), genialną muzykę Ciechowskiego, ładne zdjęcia i sporo dobrych momentów. Nie twierdzę, że to wybitne dzieło polskiej kinematografii, ale uważam, że absolutnie nie jest tak złe, jak się je wymalowało. Serial przede wszystkim został pogrążony przez okropną wersję filmową (serial skrócony do 2 h – to nie mogło się udać). Gdyby odcinkowiec był wyemitowany samodzielnie i nie zebrał cięgów za film, atmosfera wokół niego mogłaby być inna. Moim zdaniem warto przełamać lody i wrócić do tej produkcji. Chociażby dlatego, że dzięki grom komputerowym to ciągle topowy temat.

Filmy i seriale online za darmo – to tylko moje propozycje

Oczywiście to tylko moje propozycje, a TVP VOD posiada jeszcze inne seriale online. Za darmo udostępniono też sporo filmów, których nie zamieszczałem (niektóre są też w wersjach płatnych). Darmowe seriale, które wymieniłem (oraz teatr telewizji i darmowe filmy dokumentalne) to produkcje, które sam lubię i które z czystym sumieniem mogę zareklamować. Nie twierdzę, że w bazie platformy nie ma innych, wartych uwagi propozycji. Jeśli takie znacie, podzielcie się nimi w komentarzach!

Zapraszam też do artykułu, w którym piszę, dlaczego zrezygnowałem z kablówki i postawiłem na platformy VOD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *